Surya Namaskara to inaczej Powitanie Słońca, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych sekwencji jogi. Warto dowiedzieć się, na czym polega i jak prawidłowo wykonać ruchy, które mogą być balsamem dla duszy i ciała.

Jak wykonać Powitanie Słońca? 

Powitanie Słońca to klasyczna część hatha jogi. Jak sugeruje nazwa najlepiej wykonywać ją po przebudzeniu - o poranku, z twarzą lada zwróconą w stronę wstającego słońca. Składa się z 12 pozycji (w jodze zwanych asanami), które należy wykonać jedna po drugiej, w z góry określonej kolejności. Są to:

1. Namaskar (pozycja góry)

2. Urdhva hastasana

3. Uttanasana

4. Ashwa sanchalanasana

5. Chaturanga (kobra)

6. Chaturanga dandasana

7. Bhujangasana

8. Adho mukha svanasana (pies z głową w dół)

9. Ashwa sanchalanasana

10. Uttanasana

11. Urdhva hastasana

12. Namaskar

Korzyści z Powitania Słońca 

Korzyści z regularnego i płynnego wykonywania  Powitania Słońca są warte wysiłku. Ćwiczenia te pozwalają nam się dobudzić, redukują stres i napięcie, a także wpływają na poprawę naszej koncentracji. Dodatkowo, jak każda sekwencja jogi, tak i Powitanie Słońca zwiększa elastyczność mięśni oraz poprawia naszą stabilizację. 

Warto jednak pamiętać, by przez pierwszych kilka razy Powitanie Słońca wykonać pod okiem doświadczonego nauczyciela. Powinien on szczególnie zadbać o prawidłowe wykonanie pozycji psa z głową w dół, z którą wielu początkujących ma problem. Po takich kilku lekcjach można już samemu witać dzień z jogą i czerpać korzyści z tych pozycji. 

 


Dodaj komentarz

Podziel się swoją opinnią z innymi