Chcesz rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podstawową sprawą jest opracowanie planu działania. Dowiedz się, jak wyznaczyć cel, dobrać odpowiedni plan treningowy oraz wybrać odpowiedni sprzęt.

Bieganie - wyznaczenie celu

Aby utrzymać motywację do biegania i osiągnąć oczekiwane rezultaty, musisz najpierw wyznaczyć konkretny cel. Można tego dokonać, stosując metodę SMART. Pierwsze litery pochodzą od angielskich słów, które oznaczają: konkretny, mierzalny, osiągalny, realny i określony w czasie. Taki właśnie powinien być Twój cel, jeśli chcesz, by rzeczywiście miał on działania motywujące. Ogólne cele, takie jak np. "chcę więcej się ruszać i schudnąć" nie stosują się do żadnego z wymienionych powyżej punktów. Oznacza to, że mają one nikłą szansę powodzenia. Nasz cel powinien zawierać szczegółowe informacje, np. jak często chcemy biegać, ile kg planujemy zrzucić oraz do jakiego planu treningowego będziemy się stosować. 

Bieganie - opracowanie planu treningowego

Plan treningowy to absolutna podstawa, jeżeli chcemy na poważnie rozpocząć przygodę z bieganiem. Powinien on zostać ustalony na kilka najbliższych tygodni. Jeśli zaczynasz bieganie od zera i nie masz jeszcze doświadczenia, wybierz plan dostosowany do początkujących. Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po poradę eksperta np. trenera personalnego. W pierwszych tygodniach treningu bardzo istotną kwestią jest właściwy dobór obciążenia. Lepszym pomysłem będzie zatem skorzystanie z gotowego i sprawdzonego planu treningowego, zamiast układania go samodzielnie. Aby dodatkowo się zmotywować, warto umieścić plan w widocznym miejscu lub wpisać go do ściennego kalendarza. Przekreślanie odbytego treningu pozwoli nam monitorować swoje postępy.

Bieganie - dobranie obuwia i akcesoriów

Po ustaleniu częstotliwości i długości treningów możesz przystąpić do wyboru odpowiedniego obuwia i akcesoriów. Jeśli chcesz zacząć biegać na poważnie, kilka razy w tygodniu i na długie dystanse, powinieneś zainwestować w buty do biegania wysokiej jakości. Bieganie w pierwszych lepszych adidasach nie jest najlepszym pomysłem. Może to mieć fatalny wpływ na Twoje zdrowie i przyczynić się do licznych kontuzji czy nadwyrężeń. Droższe buty zazwyczaj starczają na dłużej, są bardziej wytrzymałe i wygodniejsze. Ponadto zainwestowanie w porządne obuwie powinno zmotywować Cię do tego, by buty nie leżały bezczynnie w szafce, ale stale były w użyciu. Istotną sprawą, poza doborem odpowiedniego sprzętu, jest również technika biegania. Zmniejsza się wówczas ryzyko kontuzji i przeciążeń stawów. Warto również pamiętać o przeprowadzeniu prawidłowej rozgrzewki oraz o rozciąganiu po odbytym treningu.


Dodaj komentarz

Podziel się swoją opinnią z innymi