Wieczór to najlepsza pora na bieganie. To czas, w którym umysł możemy odpocząć, ograniczyć zewnętrzne bodźce i w 100% skoncentrować się na biegu. Aktywność fizyczna po zmroku wymaga jednak od nas specjalnego przygotowania. Dowiedz się, jak zadbać o swój komfort oraz bezpieczeństwo na trasie podczas nocnego biegania.

Dlaczego warto biegać nocą?

Po całym dniu pełnym pracy i obowiązków powinniśmy się zrelaksować. Bieg w umiarkowanym tempie, trwający około godziny, jest świetnym sposobem na wyciszenie się i zredukowanie stresu. Wieczorem łatwiej jest skoncentrować się na treningu. Mamy wówczas świadomość, że danego dnia zrealizowaliśmy już wszystkie zadania i wreszcie możemy odpocząć. Nocą łatwiej jest zebrać myśli i odizolować się od nadmiaru bodźców. W ciągu dnia bez przerwy docierają do nas głośne i irytujące dźwięki - słyszymy samochody, tramwaje, maszyny na placu budowy i hałasujących przechodniów. Nocą możemy poczuć większy komfort oraz spokój i odciąć się od miejskiego zgiełku. Ponadto aktywność fizyczna wieczorową porą wpływa na nasz sen - jeśli masz trudności z zasypianiem i ciągle przewracasz się z boku na bok, nocne bieganie może okazać się bardzo pomocne.

Bezpieczne bieganie nocą

Najważniejszym elementem naszego stroju są oczywiście buty, jednak w przypadku biegania po zmroku, równie ważne jest wyposażenie, które zapewni bezpieczeństwo nie tylko nam, ale także innym przechodniom czy kierowcom. Zarówno piesi, jak i biegacze mają obowiązek zapewnić odpowiednią widoczność. Warto zatem zadbać o odzież, która będzie zauważalna z dużej odległości. Najlepiej postawić na jaskrawe kolory i odblaski. Czarny lub granatowy strój sprawi, że “wtopimy się” w ciemne otoczenie, przez co będzie trudno nas zauważyć. Dobrym pomysłem jest również zakup czołówki, która nie tylko poprawi naszą widoczność, ale również doświetli naszą trasę na odcinkach, do których nie dociera światło miejskich latarni.

Bądź widoczny - postaw na kolorowy strój

Wielu biegaczy wybiera najbardziej klasyczny, czarny strój. Nie mogą przekonać się do kolorowej odzieży pełnej odblaskowych elementów. Poza swoimi osobistymi preferencjami i gustem powinniśmy pomyśleć również o swoim bezpieczeństwie. Strój do biegania powinien nam się podobać i dobrze jest czuć się w nim komfortowo, ale przede wszystkim powinien on zapewnić nam odpowiednią widoczność. Nie trzeba tłumaczyć, że osoby biegające w ciemnych strojach dużo trudniej zauważyć, niż osoby niebojące się jaskrawych kolorów. W tym wypadku rozsądek powinien wygrać z naszymi upodobaniami. Wybierzmy odzież, która zapewni bezpieczeństwo nam oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Jak wybrać strój do biegania i na co zwrócić uwagę?

Kurtka powinna zapewnić nam komfort cieplny, chronić przed wiatrem i deszczem oraz sprawić, że będziemy widoczni podczas biegania w terenie. Dobrze sprawdzają się kurtki w jaskrawych kolorach np. żółte, pomarańczowe czy seledynowe. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią ilość elementów odblaskowych. Powinny być one umieszczone na rękawach oraz w partii tułowia. Wybierając spodnie do biegania, również powinniśmy zwrócić uwagę na ich kolor oraz ilość i miejsce rozmieszczenia odblasków. Dobrym rozwiązaniem będą również legginsy - w ofercie sklepów coraz częściej możemy natrafić na kolorowe i jaskrawe wzory. Warto rozważyć również zakup dodatków, takich jak opaska, czapka czy rękawiczki. Każdy dodatkowy element, który rzuca się w oczy, zwiększa naszą widoczność i zapewnia bezpieczeństwo.

Jak wybrać odpowiednią czołówkę?

Jeśli planujemy biegać w miejscach nieoświetlonych, powinniśmy zainwestować w bardziej zaawansowany sprzęt. Kolorowy strój z odblaskami w tym przypadku nie wystarczy. Warto zaopatrzyć się w lampkę, która doświetli nam drogę oraz zapewni widoczność. Przy wyborze czołówki powinniśmy zwrócić uwagę na kąt oświetlenia terenu i możliwość jego regulacji, różnorodność wiązki światła, żywotność baterii oraz mocowanie na głowę. Najlepiej wybrać elastyczny uchwyt, który nie będzie nam przeszkadzał i zsuwał się z głowy. Lampka nie powinna być również zbyt ciężka - mogłoby to nas rozpraszać i powodować dyskomfort podczas biegania.


Dodaj komentarz

Podziel się swoją opinnią z innymi