Słuchanie muzyki podczas treningu może poprawiać nastrój i motywować Cię do większego wysiłku. Możesz trenować dłużej, intensywniej i świetnie się przy tym bawić. Jednak nie zawsze włożenie słuchawek do uszu przynosi pozytywne skutki.

Jak dobrać muzykę do ćwiczeń?

Muzyka skutecznie odwraca uwagę mózgu nie tylko od zmęczenia, ale też od sygnałów, które powinny stanowić impuls do zaprzestania treningu. Najlepsza do ćwiczeń jest muzyka w tempie 120-140 bitów na minutę. Naukowcy badających wpływ tempa muzyki na trening stwierdzili, że niższe lub wyższe tempo nie motywuje do aktywności fizycznej. Warto przyłożyć się również do odpowiedniego przygotowanie playlisty. Do rozgrzewki i zakończenia treningu najlepsze będą utwory w tempie 80-90 bitów na minutę. Najbardziej motywujące są szybsze utwory, w tempie 120-140 bpm. Rytm muzyki powinien być dostosowany do tempa pracy twojego serca. Nie powinien jednak przekraczać 140 bpm. Jak sprawdzić tempo muzyki? Przez 10 sekund wybijaj jej rytm (np. maszerując) i licz "wybicia", a następnie otrzymany wynik pomnóż przez 6. Możesz również skorzystać z aplikacji lub programów online, które do tego służą. 

A może jednak trening bez muzyki?

Staraj się nie przyzwyczajać za bardzo do ćwiczeń przy muzyce i nie doprowadź do tego, że bez niej nie będziesz w stanie odbyć treningu. Podczas pewnego biegu masowego w USA zakazano używania elektronicznych urządzeń. Dla tysięcy biegaczy nie skończyło się to najlepiej. Przyzwyczajeni do słuchania muzyki podczas biegu, osiągnęli dużo gorsze rezultaty od uczestników, którzy biegali bez słuchawek na uszach. Staraj się zatem ograniczyć słuchanie muzyki podczas ćwiczeń. Postaraj się na każde dwa treningi przy muzyce, zrobić jeden trening bez niej. 

Nie słuchaj muzyki zbyt głośno

Podczas treningu krew z okolic uszu odpływa do wszystkich pracujących mięśni. Słuchanie bardzo głośnej muzyki, może pogorszyć słuch nawet na kolejne 16-18 godzin! Permanentne słuchanie piosenek na pełny regulator może trwale uszkodzić słuch i przysporzyć Ci wiele problemów. Możesz nawet słyszeć stałe brzęczenie i dzwonienie, które z pewnością negatywnie wpłynie na Twój nastrój i samopoczucie. Korzystanie ze słuchawek może wywołać szereg problemów, jeśli będziesz w ten sposób słuchać muzyki dłużej, niż 1,5 h godziny dzienne. Pamiętaj również o tym, że korzystanie z takiego sprzętu jest bezpieczne jedynie we wnętrzach. Słuchanie muzyki, gdy ćwiczysz na powietrzu, może być ryzykowne, zwłaszcza gdy poruszasz się po ulicy, a otaczające Cię dźwięki są ograniczone.


Dodaj komentarz

Podziel się swoją opinnią z innymi