Każdy, kto chce być aktywny ruchowo, może spróbować swoich sił w crossficie. Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku i jaki jest Twój poziom kondycji fizycznej, możesz rozpocząć swoją przygodę z treningiem crossfit. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, które mogą uniemożliwić uprawianie tej dyscypliny. Sprawdź, czy crossfit jest odpowiedni dla Ciebie.

Odchudzanie i modelowanie sylwetki

Podczas treningu crossfit, tętno znajduje się w tzw. strefie "fat burning zone" (na poziomie 60-70% tętna maksymalnego). Oznacza to, że poprzez dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu, tłuszcz zawarty w naszych organizmie przekształca się w energię. Trening reguluje m.in. produkcję hormonów, takich jak somatotropina. Crossfit pozwala utrzymać stały poziom insuliny we krwi, co pozytywnie wpływa na metabolizm. Dzięki temu nie doświadczamy napadów głodu i nagłego tycia. Trening crossfit jest zatem świetnym pomysłem, jeśli chcemy kontrolować i utrzymywać swoją wagę. Dzięki doborze odpowiednich ćwiczeń możemy skupić się na pracy nad konkretnymi mięśniami. 

Poprawienie kondycji, wydolności i wyników sportowych 

Trening crossfit jest również formą treningu cardio, co sprawia, że ma on bardzo korzystny wpływ na układ oddechowo-krążeniowy. Przyczynia się do zwiększenia wydolności organizmu i pojemności płuc. Dzięki takiemu treningowi możemy utrzymać sprawność swoich mięśni i stawów. Crossfit to również świetne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić swoje wyniki sportowe i doskonalić swoją formę. Trening umożliwia wykorzystanie całego potencjału i pozwala przełamać fazę stagnacji. Często decydują się na niego osoby, które regularnie uprawiają sport i są specjalistami w innej dziedzinie. Crossfit to świetne uzupełnienie treningu bazowej dyscypliny sportowej.

Gdy nie lubisz rutyny

Podczas treningu crossfit na pewno nie będziesz się nudzić! Zapomnij o ciągłym powtarzaniu tych samych ćwiczeń. Crossfit to wspaniała alternatywa dla monotonnych ćwiczeń na siłowni. Jeśli nie lubisz rutyny i uwielbiasz nowe wyzwania, ten trening będzie dla Ciebie idealny. Crossfitowcy nie tylko robią pompki i brzuszki, podnoszą ciężary i biegają. Skaczą również na skakance, noszą worki z paskiem, ciągną liny i wiosłują. Trening crossfit to cała masa kreatywnych ćwiczeń, których z pewnością nie można wykonywać podczas typowych, grupowych zajęć w klubie fitness. Co więcej, podczas treningu crossfit wydzielają się endorfiny, co dostarcza olbrzymią dawkę energii oraz zapewnia dobre samopoczucie i zdrowy, spokojny sen. 

Przeciwwskazania

Urazy powypadkowe, kontuzje i stany pooperacyjne są niestety przeciwwskazaniem do wykonywania treningu crossfit. Wszelkie dolegliwości bólowe, które nasilają się podczas wykonywania ćwiczeń, są wskazaniem do rezygnacji z crossfitu. Jeśli jesteś przeziębiony, osłabiony i masz ostre stany chorobowe, lepiej wybierz inną dyscyplinę sportową. To samo tyczy się niewydolności układu oddechowego i krążeniowego np. nadciśnienia. Takie dolegliwości dyskwalifikują Cię z udziału w treningu crossfit. 


Dodaj komentarz

Podziel się swoją opinnią z innymi