To podstawowe pytanie wszystkich początkujących biegaczy. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest taka trudna, jeśli odpowiemy sobie na kilka podstawowych pytań.

Jaki masz rodzaj stopy?

Aby dobrać odpowiednie obuwie, ważna jest wiedza na temat budowy naszej stopy. Istnieją trzy rodzaje stopy: pronująca, supinująca i neutralna. 

Stopa pronująca obraca się bardziej do wewnątrz, gdy biegamy, i wykonuje ruch nawracania. Jest to naturalna reakcja ciała, amortyzująca wstrząsy. Gdy jednak ruch ten jest zbyt przesadny, istnieje duże ryzyko kontuzji. Producenci posiadają dużą ofertę butów dla tzw. pronatorów, które posiadają wstawki stabilizujące po wewnętrznej stronie buta.

Stopa supinująca to taka, która nie obraca się do wewnątrz, ale sztywno pozostaje w miejscu lub wręcz skręca się ku zewnętrznej stronie. Buty dla supinatorów zbudowane są tak, by wykazywać się dużą amortyzacją.

Z kolei stopa neutralna nie odchyla się na zewnątrz lub wewnątrz, ale rozkłada ciężar ciała równomiernie. Osoby o takiej budowie stopy powinny wybrać buty neutralne. Takie obuwie mogą też nosić supinatorzy i pronatorzy, jeśli skręt stopy podczas biegu jest u nich nieznaczny.  

Jak sprawdzić budowę stopy?

Aby sprawdzić, czy jesteśmy pronatorem, supinatorem lub też czy nasza stopa jest neutralna, wystarczy spojrzeć na obuwie, którego do tej pory używaliśmy (i jest już trochę wychodzone). Jeśli masz stopę pronującą, podeszwa starych butów będzie bardziej starta na wewnętrznej krawędzi niż w środku czy na zewnątrz. I na odwrót - buty supinatora będą bardziej starte na zewnątrz. Osoba o stopie neutralnej będzie lądować przede wszystkim na zewnętrzną krawędź pięty i środek stopy, właśnie te części podeszwy będą więc wytarte.

Możemy też sprawdzić budowę naszej stopy inaczej - wykonując test wodny. Połóżmy na ziemi gazetę lub kawałek papieru i stańmy na niej zmoczoną wcześniej stopą. Pronator odciśnie całą stopę, a supinator i osoba o stopie neutralnej - stopę bez wewnętrznej krawędzi, przy czym w przypadku supinacji “wcięcie” będzie wyraźnie większe.

Jaki rozmiar butów do biegania wybrać?

Pytanie wydaje się proste, ale trzeba wiedzieć, że buty do bieganie dobiera się inaczej niż zwykłe buty do chodzenia na co dzień. Najważniejsza różnica polega na tym, że butów do biegania nie dobiera się “na styk”. Stopa powinna mieć w nich nieco miejsca, aby swobodnie się poruszać. Dlatego mądrze jest kupić buty o rozmiar większy niż normalnie. Pamiętajmy też o tym, że różni producenci mają różne rozmiary obuwia, dlatego jeśli jedne buty leżą na nas idealnie, nie oznacza to, że będzie tak w przypadku butów innego producenta o tym samym rozmiarze.

Rodzaje butów do biegania w różnym terenie

W zależności od tego, gdzie zamierzamy biegać, powinniśmy dobrać odpowiednie do nawierzchni obuwie. Jeśli mieszkamy w centrum dużego miasta i biegać będziemy głównie po asfalcie - warto kupić buty, które zapewnią dużą amortyzację i uchronią przed kontuzjami. Buty takie są wyposażone w miękki bieżnik na podeszwie. Z kolei buty do biegania po miękkich nawierzchniach, tzw. buty trailowe, stworzone są z myślą o biegających po leśnych traktach i polach. Mają mniejszą amortyzację (bo tę zapewni nam samo podłoże), za to wyposażone są w wiele wypustek i kołków, które zwiększają przyczepność - im ich więcej, w tym bardziej ekstremalnym terenie będziemy mogli biegać. W ofercie sklepów znajdują się także buty uniwersalne, do biegania po różnych powierzchniach.


Dodaj komentarz

Podziel się swoją opinnią z innymi