Dieta ma zadanie pozwolić nam osiągnąć konkretny wygląd naszej sylwetki. Diety dzielą się na te, które pomagają zrzucić zbędne kilogramy lub przybrać na masie. Określone diety umożliwiają zredukowanie tkanki tłuszczowej w organizmie. Jedną z takich diet jest dieta ketogeniczna. Stosowanie każdej z diet wymaga wiedzy na jej temat. Prawidłowe stosowanie się do diety pozwoli uzyskać wyniki już po pierwszych tygodniach. Co można spożywać podczas stosowanie diety ketogenicznej? 

Założenia diety ketogenicznej

Jest to jedna z najbardziej radykalnych diet tłuszczowo-białkowych. Jej głównym założeniem jest spalanie tłuszczu poprzez jego jedzenie. Dieta polega na maksymalnym zredukowaniu spożycia węglowodanów. Stosując tę dietę powinno się dziennie spożywać 80-90% tłuszczów oraz 10-20% białka oraz węglowodanów. Jest to duża różnica w porównaniu do zwykłego codziennego spożycia węglowodanów przez zwykłego cżłowieka na poziomie 50%.

Głównym "paliwem napędowym" organizmu są węglowodany. W przypadku ich braku organizm poszukuje innego źródła energii. Wyjściem z tej sytuacji jest wejście organizmu w stan tzw. ketozy. Przestajemy wtedy spalać węglowodany, a zaczynamy pozbywać się zapasów tłuszczów. Stan jest ten mozliwy do osiągnięcia jedynie w sytuacji ograniczenia dostarczanych codziennie węglowodanów do około 50 gramów.

Wskazania zdrowotne

Dieta ketogeniczna jest stosowana w leczeniu zespołu Retta, zespołu Draveta, padaczki z napadami miokloniczno-astatycznymi (zespół Doose) oraz stwardnienia guzowatego. Z powodzeniem łagodzono nią objawy Alzheimera. Podstawami do leczenia tych chorób jest przypuszczenie, że ciała ketonowe powodują wzrost aktywności enzymów produkujących kwas γ-aminomasłowy. Odpowiada on za hamowanie pobudzeń neuronów. Aktywują także pompę sodowo-potasową oraz receptor potasowy K2P przez co podnoszą próg drgawkowy. Ciała ketonowe ochraniają komórki nerwowe poprzez ograniczanie stresu oksydacyjnego.

Efekty diety ketogenicznej

Osoby stosujące dietę ketogeniczną chwalą sobie, że podczas jej stosowania wykazują lepsze wyniki treningów, szybciej spalają tkankę tłuszczową oraz łatwiej redukują masę. Ponadto dużo osób zauważa, że ta dieta pozwala im osiągnąć lepszą sprawność umysłową.

Dieta umożliwia osiągnięcie bardzo niskiego poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to jedna z najlepszych diet redukcyjnych dla sportowców. Bardzo często jest stosowana przez kulturystów przed zawodami w celu odsłonięcia wszystkich partii mięśni z tłuszczu.

Co spożywać w diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna charakteryzuje się niskim udziałem w niej cukrów pochodenia roślinnego, dlatego osoby stosujące się do jej zaleceń nie mogą sobie pozwolić na duże spożycie owoców. Śmiało można jednak pozwolić sobie na spożycie: jaj, boczku, tłustego sera. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, a w tej diecie spożywa się go bardzo dużo. Okraszanie potraw oliwą z oliwek będzie nie tylko elementem naszej diety, ale także znacząco poprawi smak potraw.

Podczas stosowania tej diety powinniśmy wystrzegać się spożycia owoców, orzechów, chudych wędlin oraz odżywek białkowych. Nie znaczy to jednak, że całkowicie powinniśmy z nich zrezygnować. Warzywa odpowiadające założeniom diety ketogenicznej to: brokuły, szpinak, pomidory i dynia.

Dieta ketogeniczna jest idealna nie tylko dla osób, które chcą zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Jej stosowanie pozwoli nam również sprawdzić zachowanie naszego organizmy w ketozie. W diecie ketogenicznej nie treba pilnować czasu ani ilości zjadanych dziennie posiłków przez co będzie to ciekawa dieta dla osób zapracowanych. Nie należy jej jednak stosować zbyt długo. Powinniśmy ograniczyć się do 7-8 tygodni, a następnie zrobić sobie przerwę.

 


Dodaj komentarz

Podziel się swoją opinnią z innymi