Aby osiągnąć lepsze wyniki na siłowni często sięgamy do produktów zwiększających ilość białka w naszej diecie. Mięso, twarogi, serki wiejskie, to wszystko produkty dobrze znane bywalcom siłowni. Jednak osoby, które chcą zwiększyć objętość mięśnie nie zawsze mają ochote na przyswajanie kolejnego posiłku. Na przeciw ich potrzebom wychodzą odżywki białkowe. Szczelnie zapakowany proszek, po rozrobieniu w wodzie lub mleku stanowi duży zastrzyk białek.

Funkcje białek

Białko jest budulcem naszego organizmu. Wchodzi w skład enzymów i hormonów. Stanowi jeden z najważniejszych elementów diety dla sportowców. To właśnie białko odpowiada za odbudowę mięśni po treningu. Dostarcza również organizmowi energii, gdyż 1 g białka to 4 kalorii. Ze względu na fakt budowania przez białka większości komórek naszego organizmu, jego brak w naszej diecie może prowadzić do wystąpienia groźnych objawów. Niedobór białka w diecie może powodować problem z rozwojem zarówno fizycznym jak i umysłowym i małych dzieci. U dorosłych dieta z mała ilością białka może powodować choroby immunologiczne oraz osłabienie fizyczne i psychiczne.

Białka szybkowchłanialne

Podział białek opiera się w głównej mierze na czasie, jaki potrzebny jest na ich wchłonienie do organizmu. Białka szybkowchłanialne zaleca się spożywać od razu po treningu, by jak najszybciej dostarczyć organizmowi materiału do odbudowy mięśni. Białka szybkowchłanialne to:

Izolat białek serwatkowych

Jest to najczystsza forma białka serwatki. NIe zawiera w swoim składzie tłuszczu, ani laktozy przez co pomaga budować czystą masę mięśniową oraz jest bardzo dobrze trawiony. Wyróżnia go bardzo dobra oraz bardzo szybka wchłanialność, dzięki czemu możemy, jak najszybciej dostarczyć organizmowi aminokwasy oraz BCAA po treningu. Izolat serwatkowy posiada również bardzo doby indeks anaboliczny.

Hydrolizat białek serwatkowych

Hydrolizat posiada bardzo wysoką wartość biologiczną. Jest najlepszym rodzajem białka do stosowania po treningu. Dostarcza do organizmu szybkowchłanialne białko oraz BCAA, które wspomagają regenerację po treningu. Świetnie pobudza syntezę insuliny, dzięki czemu możliwe jest większe spożycie węglowodanów.

Białka wolnowchłanialne

Stosowanie tego rodzaju białek wydaje się bardziej rozsądne, gdyż uwalniają one aminokwasy do organizmu przez długi czas. Dzięki temu organizm nie musi zmagać się z problemem szybkiego strawienia dużej porcji białka.

Micelarna kazeina

Uważana za najlepsze białko wolnowchłanialne. Jest to naturalna niezdenaturyzowana forma kazeiny znajdującej się w mleku. Kazeina micelarna jest bardzo długo wchłaniana. W przeciwnieństwie do białek szybkowchłanialnych uwalnia aminokwasy przez długo czas, gdy białka serwatkowe zostały już przyswojone przez organizm. Przez długi czas dostarcza do krwi aminokwasy przez co zapobiega katabolizmowi.

Koncentrat białek serwatkowych (WPC)

WPC jest najpopularniejszym białkiem na rynku. Stosowane i polecane zarówno przez kulturystów, jak i lekkoatletów. Zawiera w sobie optymalne proporcje aminokwasów oraz peptydów. Podnosi w organizmie stężenie glutationu, który jest bardzo dobrym przeciwutleniaczem oraz detoksykantem. Osoby stosujące WPC twierdzą, że oprócz funkcji anabolicznych, po zażywaniu tego rodzaju białka wzrosła im również odporność.

 


Dodaj komentarz

Podziel się swoją opinnią z innymi