Woda alkaliczna, zwana również wodą jonizowaną, jest coraz bardziej popularna wśród osób uprawiających sport. Ostatnio zaczęto się zastanawiać, czy picie wody alkalicznej może przynieść korzyści podczas treningów i zawodów sportowych. W tym artykule omówimy, czym jest woda alkaliczna, jak działa i czy rzeczywiście może pomóc w osiąganiu lepszych wyników w sporcie.

Czym jest woda alkaliczna?

Woda jonizowana ma pH wyższe niż 7,0. Standardowa woda ma pH około 7,0, co oznacza, że jest neutralna. Do stworzenia wody alkalicznej wykorzystuje się jonizatory wody, które rozdzielają wodę na dwie części - kwaśną i alkaliczną. Woda alkaliczna jest produkowana poprzez przepuszczenie wody przez elektrody z dodatnim ładunkiem. Proces ten zwiększa stężenie jonów wodorotlenowych (OH-) i zmniejsza stężenie jonów wodorowych (H+), co podnosi pH wody.

Woda alkaliczna dla sportowców - jak działa?

Woda alkaliczna (https://dlazdrowia.sklep.pl/pol_m_Jonizatory-Wody-223.html) ma wiele korzyści dla organizmu, w tym podczas uprawiania sportu. Istnieje kilka sposobów, w jakie woda alkaliczna może wpłynąć na organizm.

Po pierwsze, woda alkaliczna może pomóc w zapobieganiu kwasicy metabolicznej, która jest powszechna u osób uprawiających intensywny sport. Przypadłość ta występuje, gdy organizm produkuje zbyt dużo kwasu, co prowadzi do zmęczenia, bólu mięśni, a nawet uszkodzeń tkanek. Picie wody alkalicznej pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Po drugie, woda alkaliczna może pomóc w lepszym wchłanianiu składników odżywczych. Jest to kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej. Ponadto badania wykazują, że woda alkaliczna sprzyja wchłanianiu minerałów, takich jak magnez i wapń, które są niezbędne dla zdrowia kości i mięśni.

Po trzecie, woda alkaliczna redukuje stany zapalne w organizmie. Stan zapalny może powodować ból, obrzęk i uszkodzenia tkanek wpływając negatywnie na osiągi sportowe.

Czy warto pić wodę alkaliczną podczas treningów?

W badaniach przeprowadzonych na zawodnikach rugby, picie wody alkalicznej przed i po treningu pomogło w zmniejszeniu kwasicy metabolicznej i zmniejszeniu zmęczenia mięśni. Innym badaniem, które można przytoczyć, jest to przeprowadzone na biegaczach maratońskich. Wykazało, że picie wody alkalicznej przez 14 dni przed zawodami pomogło w zwiększeniu wydajności sportowej. Niektóre wody alkaliczne mogą być wzbogacane o energetyzatory wody, czyli:

  • witaminy,

  • minerały

  • zioła,

Mają one na celu zwiększenie energii, czerpanej przez organizm z wody. Woda alkaliczna dla sportowców może zawierać witaminy z grupy B (jeżeli zostały dodane podczas produkcji), które są ważne dla produkcji energii w organizmie, a również kofeinę lub guaranę.


Dodaj komentarz

Podziel się swoją opinnią z innymi