Karate to świetna opcja dla wszystkich dzieci, które chcą rozpocząć swoją przygodę ze sztukami walki. Trening karate wpływa na poprawę koordynacji ruchowej i kondycji, daje możliwość zabawy w grupie i nawiązania nowych znajomości. Dowiedz się, jakie zalety ma ten sport oraz jakie umiejętności może zdobyć dzięki niemu Twoje dziecko. 

Trening karate dla dzieci

Trening karata to ćwiczenia ogólnorozwojowe połączone ze świetną zabawą. Wspiera rozwój psychofizyczny oraz umożliwia kontakt z rówieśnikami. W przypadku zajęć dla dzieci, na ciosy kładziony jest mniejszy nacisk. Jest ich znacznie więcej w przypadku zajęć dla dorosłych. Gdy dziecko pozna już podstawowe ćwiczenia i nauczy się kata (pokazu chwytów bez przeciwnika), może również odbyć trening w domu. Dziecko może także przygotować specjalny pokaz dla rodziców i dziadków i zaprezentować swoje umiejętności np. podczas rodzinnego spotkania. 

Zalety zajęć karate

Podstawowe zasady karate to rozwijanie siły ducha, doskonalenia charakteru i obrona prawdy. Sztuki walki uczą również przestrzegania zasad etykiety oraz wystrzegania się porywczości. Dzięki temu dziecko uczy się szacunku do innych, cierpliwości i panowania nad swoimi emocjami. Dzieci, które uprawiają ten sport, są bardziej opanowane, mają lepszą koncentrację i szybciej przyswajają wiedzę. Karate to również lekcja posłuszeństwa, pokory i zachowywania spokoju. Ponadto ma wpływ na rozwój koordynacji ruchowej i pozytywnie wpływa na samopoczucie dziecka. Większość ruchów, które są wykonywane podczas treningów, wymaga dużego skupienia, zaangażowania oraz równowagi.

Zdobycie nowych umiejętności

Karate uczy również wyznaczania celów i ich konsekwentnej realizacji. Dziecko uczy się tego, dzięki podnoszeniu poprzeczki i zdobywaniu kolejnych pasów. Chęć zdobycia innego koloru pasa pozytywnie wpływa na motywację oraz chęć rozwoju. Choć karate to treningi grupowe, dają dziecku duże poczucie indywidualności. Każdy sam pracuje na swój sukces i możliwość osiągnięcia kolejnych sukcesów. Dzieci trenujące karate nie boją się przeciwnika i potrafią bronić się przed jego ciosami. Na tym etapie rozwoju ważne jest przede wszystkim kształtowanie charakteru i zdobywanie nowych umiejętności. Pamiętaj jednak, aby dostosować wybór sportu to faktycznych chęci i oczekiwań dziecka. Pozwól mu zdecydować, jaki sport chciałby uprawiać i daj mu szansę, żeby spróbował swoich sił w wielu dyscyplinach. Zapytaj dziecka, jakie zajęcia sprawiłyby mu największą radość i upewnij się, że interesują go sztuki walki, zanim zapiszesz je na zajęcia karate.


Dodaj komentarz

Podziel się swoją opinnią z innymi