Wybór odpowiednich ciężarków może wydawać się trudny dla osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z treningiem z obciążeniem. Nie ma tu konkretnej reguły. Każdy musi dobrać wagę hantli do własnych możliwości treningowych. Aby dobrać odpowiednią wagę hantli, najlepiej wybrać się do sklepu ze sprzętem fitness i na miejscu wypróbować różne rodzaje. Waga to jednak nie jedyny element, przy którym musimy podjąć jakąś decyzję. Istnieje kilka rodzajów hantli. Ich kształt czy wykończenie również powinniśmy dopasować do swoich potrzeb i preferencji.

Są różne rodzaje ciężarków do ćwiczeń:

Hantle neoprenowe - polecane są przede wszystkim dla początkujących. Ważą zazwyczaj od 0,5 do 2 kg. Hantle neoprenowe są gładkie i pochłaniają wilgoć, dzięki czemu podczas treningu nie ślizgają się po nich ręce.

Hantle powlekane (winylowe) - wewnątrz nich znajduje się masa betonowa. Zewnętrzną powłokę stanowi kolorowy winyl. Waga ciężarków waha się od 1,5 do 5 kg. Polecane są przede wszystkim mężczyznom o większej masie ciała.

Hantle z uchwytem - są idealnym rozwiązaniem dla osób wykonujących często treningi aerobowe. Dają one pewność, że np. podczas skakania hantle nie ześlizną się i nie wypadną nam z rąk. Są pokryte powłoką pochłaniajacą wilgoć - neoprenową lub miękką gąbką (dlatego po dłuższym czasie mogą nieprzyjemnie pachnieć). Uchwyt  zapina się przeważnie na rzep. W środku znajduje się masa betonowa, żeliwo lub metal. Ten rodzaj ciężarów przeważnie występuje w przedziale wagowym od 0,5 do 5 kg.

Hantle miękkie - tak samo, jak hantle neoprenowe zalecane są dla osób rozpoczynających przygodę ze sportem. Przeważnie mają małą wagę: od 0,5 do 2 kg.

Hantle żeliwne - zbudowane są z trzech elementów: gryf, zacisk i talerz. Gryf niklowany, zacisk ryflowany (tj. pokryty specjalnymi rysami, które zwiększają przyczepność). Ten rodzaj jest najmocniejszy, ale i najmniej bezpieczny. Poleca się je do ćwiczeń na siłowni.

Hantle gumowe - występują w różnych postaciach. Takie, których zewnętrzna powłoka jest w całości pokryta gumą (ten typ hantli ma wagę od 0,5 do 5 kg), takie, które mają gumowe tylko zakończenia ciężarków (mają one odważniki nawet do 50 kg). Są też i takie, w których tylko na talerze nakłada się gumę - i tym samym nie można regulować talerzy na gryfie. Hantle gumowe zalecane są do treningu domowego lub na siłowni. Waga tych ciężarów waha się od 4 do 37 kg.

Hantle do ćwiczeń znajdziesz w każdym sklepie z akcesoriami sportowymi. Z ich pomocą możesz wykonywać trening z obciążeniem zarówno w domu, jak i na siłowni.

Ćwiczenia z hantlami też ważne ze względów zdrowotnych. Są pomocne w profilaktyce osteoporozy – wzmacniają nie tylko mięśnie, ale i kości. Zwiększona gęstość kości oznacza mniejszą podatność na urazy i złamania.


Dodaj komentarz

Podziel się swoją opinnią z innymi